fbpx
Chcesz wiedzieć więcej, łatwiej i szybciej? Zapisz się do mojego newslettera!


Zapisz Zapisz

Zasada Pareta i sukces edukacyjny cz.1

Przybliżę Ci słynną zasadę Pareta. Będziemy mogli wykorzystać ją do wspólnej analizy czynników warunkujących sukces edukacyjny Twoich uczniów. Co tak naprawdę liczy się w Twojej pracy jako nauczyciela? Gdzie powstaje wartość na tej edukacyjnej taśmie montażowej?

Dzisiejszy temat dotyczy jedynie sukcesu edukacyjnego. Przeanalizujemy dzięki jakim czynnikom uczniowie osiągają dobre wyniki, na przykład już w trakcie edukacji akademickiej. O samym sensie uczenia się i uwarunkowaniach sukcesu w życiu codziennym pisałem tutaj.  

Powróćmy zatem do wywołanej w tytule zasady Pareta. W interpretacji edukacyjnej można to ująć w następujący sposób. Za 80% wyników Twojego nauczania odpowiada 20% Twoich działań. Zastanów się co z tego wynika. Nieliczne działania odpowiadają za większość efektów. Oczywiście same wartości 80:20 potraktuj jedynie jako ilustrację trendu. Ale ogólna zasada działa. Działa z irytującą powtarzalnością. W związku z tym również ja, pisząc teraz ten tekst, muszę o niej pamiętać, ponieważ na podstawie 20% treści wyrobisz sobie 80% zdania o nim. 

Usystematyzujmy wnioski. Jeżeli zadowala Cię 80% możliwego do uzyskania wyniku, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wykonaj dobrze jeden na pięć ze swoich obowiązków, a osiągniesz sukces. Trudność polega jedynie na tym, żeby wiedzieć, który należy wykonać. Jeżeli jednak interesuje Cię zbliżenie się do maksymalnego wyniku, czeka Cię tytaniczna praca. Zauważ, że na jedną cegiełkę sukcesu (ponad wartość 80) przypadają aż 4 cegiełki pracy. Czyli aż 16 razy więcej, niż dotychczas. Właśnie dlatego tak trudne jest osiągnięcie w jakiejś dziedzinie mistrzostwa. Bycie „średniakiem” przychodzi relatywnie łatwo, jeśli tylko wiesz nad czym i jak pracować, jednak później nakład pracy wzrasta co najmniej szesnastokrotnie.

Jeżeli odpowiedziałeś sobie jaki jest cel Twojej pracy: górna granica przeciętności, czy mistrzostwo, prześledźmy czynniki warunkujące przyszłe sukcesy edukacyjne Twoich uczniów.

O tym wszystkim przeczytasz w części drugiej tego artykułu. Zachęcam do lektury. Tym bardziej, że jest już dostępna tutaj.

Z wyrazami szacunku
signature
Udostępnij
2 Odpowiedzi

Podziel się swoją opinią

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *