fbpx
Chcesz wiedzieć więcej, łatwiej i szybciej? Zapisz się do mojego newslettera!


Zapisz Zapisz

Żyć wiecznie? Jeszcze nie, ale David Sinclair twierdzi, że już dziś można żyć o wiele dłużej!

Autor Posted on 0 0

Temat długiego, zdrowego i szczęśliwego życia interesuje każdego. Założę się, że nie jesteś wyjątkiem.

Ludzkość od wieków marzy o tym, by przechytrzyć śmierć. Wielu pokoleniom można przypisać podobny tok myślenia: „Owszem. Śmierć może i jest niezbędnym narzędziem ewolucji, ale chwila… Oto ja! Człowiek! Jej doskonały produkt, który dzięki wytworzeniu kory nowej mózgu jest w stanie dokonywać naukowych postępów miliony razy szybciej niż ona! W związku z tym ewolucja spełniła już swoje zadanie – jest passé. Powinienem jako jednostka żyć wiecznie i doskonalić się dzięki nauce. Śmierć powinna istnieć razem z nią jedynie na kartach historii!”.

Podejrzewam, że do tego jeszcze nam bardzo daleko. Jednak przyznasz, że takie utopijne wizje napędzane ludzkim indywidualizmem (bardziej troszczymy się o siebie i najbliższych, niż o losy całego gatunku) mają w sobie coś magnetycznego. Są również potencjalnie niebezpieczne dla świata jaki obecnie znamy, ale istnieją naukowcy, którzy twierdzą, że ich realizacja jest jedynie kwestią czasu. Jednym z nich jest David Sinclair, który zainspirował mnie do napisania tego tekstu wystąpieniem u Joe Rogana. Warto wysłuchać tej ciekawej rozmowy w całości

Ale po kolei. Zejdźmy nieco na ziemię i określenie „wiecznie” zamieńmy na „dłużej”. To jest już zdaniem Davida osiągalne relatywnie łatwymi, dostępnymi dla większości ludzi środkami. Pamiętaj jednak, że mimo faktu, iż jest on słynnym biologiem i profesorem genetyki, w większości swoich wypowiedzi używa sformułowań typu „według mojej najlepszej wiedzy”. Nie – „co dobitnie potwierdzają liczne badania naukowe”. Powinno to wzbudzić Twoją czujność i zachęcić do refleksji. Nie zmienia to jednak faktu, że przekazana przez niego wiedza jest arcyciekawa i chcę się nią z Tobą podzielić. Czy jest wartościowa? Ocenisz samodzielnie pod koniec artykułu.

A zatem, jakie są według Davida Sinclair’a czynniki mogące wydłużyć Twoje życie? (Oczywiście twierdzi, że wszystkie je stosuje na sobie)

  • aktywność fizyczna – tu komentarz wydaje się zbędny – kwestia oczywista 🙂 
  • dieta z okresami głodu – modna ostatnio dieta typu Intermittent fasting. Ogólna idea zakłada wprowadzenie do swojego rozkładu posiłków okresów, w których organizm nie otrzymuje żadnej żywności. Istnieje wiele jej wariantów, z którymi możesz się zapoznać czytając fachowe portale dietetyczne, dla przybliżenia podam, że może to być jedzenie jedynie w ciągu 8 godzin (np. od 10:00 do 18:00). David mówi, że jego tryb życia przepełniony pracą ułatwia mu jej stosowanie, ponieważ często, gdy wpadnie w wir codziennych obowiązków zapomina o którymś posiłku. Oczywiście spożywane w tym czasie posiłki muszą być zbilansowane i w pełni zaspokajać potrzeby organizmu zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.
  • antyoksydanty – wymienił resveratrol, występujący naturalnie choćby w czerwonym winie. On przyjmuje go w postaci suplementu diety. Antyoksydanty nieco zawiodły pokładane w nich przez naukowców nadzieje związane z zatrzymywaniem procesów starzenia, ale nadal pozostają w ocenie Sinclair’a ważne. 
  • metformina – jest to środek stosowany przy leczeniu cukrzycy typu 2. Mimo, iż jest wykorzystywany od 1957 roku, to na popularności zyskiwał dość powoli. W ostatnich latach przeżywa on prawdziwy renesans, gdyż jego działanie zaczęto łączyć nie tylko z kuracją diabetyków, a także z powstrzymywaniem procesu starzenia. Uwaga, tu również padło „według mojej najlepszej wiedzy”. W dodatku, twierdzi, że przyjmuje metforminę jedynie w dni, w których nie uprawia aktywności fizycznej. Dodajmy też, że nie cierpi na cukrzycę.  
  • mononukleotyd nikotynamidowy (NMN) – okrzyknięty lekiem młodości, wykorzystywany podobno nawet w preparatach przeciwzmarszczkowych i… chętnie konsumowany jako suplement przez Davida. W uproszczeniu, substancja ta koryguje zaburzenia wytwarzania i zużywania energii nasilające się wraz z wiekiem. A w naturze występuje w brokułach, awokado, kapuście, czy ogórkach.

Uff, sporo tych zawiłych nazw egzotycznych substancji. Ale przebrnęliśmy. Pamiętaj, że nie wolno Ci przyjmować żadnego nowego środka bez konsultacji z lekarzem. Nikt z nas nie potrafi ocenić negatywnych skutków zdrowotnych pomysłów Davida. Wszystko wymaga przeprowadzenia kolejnych badań naukowych. Nie wolno Ci eksperymentować z własnym zdrowiem! Na filmie widzimy przecież jedynie, że David (o ile robi faktycznie tak, jak opowiada) wygląda młodo jak na swój wiek i jest szczęśliwy. W związku z tym, jedyne, co ja mogę Ci z całego serca polecić to regularna aktywność fizyczna (dopasowana do Twoich możliwości) i rozsądne odżywianie się! Resztę traktuj jako ciekawostkę i nigdy nie działaj pochopnie, bez uprzedniej fachowej konsultacji medycznej.

Mam również pełną świadomość tego, że prawdopodobnie już w momencie pisania tego artykułu jego treść się zdezaktualizowała. Postęp w nauce dokonuje się w każdej godzinie, a nawet minucie. Czy w takim razie zmarnowałem swój czas na pisanie, a Twój na czytanie tego tekstu? Nie. Dzięki technologiom komunikacyjnym najnowsze doniesienia są na wyciągnięcie Twojej ręki. Wykorzystując nośny temat nieśmiertelności i długiego życia, chciałem Cię zachęcić do poszukiwania w Twoim własnym życiu nowych i ciekawych trendów, szczególnie w dziedzinie dbania o swoje zdrowie. A także do… gotowości na zmianę swojego zdania i poglądów. Trudno porzucić swoje dotychczasowe przekonania, ponieważ psychologowie twierdzą, że bardzo się do nich przywiązujemy i zaczynamy z nimi utożsamiać. Jednak nowe – MERYTORYCZNE argumenty powinny pozbawiać nas sentymentalnych skrupułów i otwierać na nowe punkty widzenia.

Zachęcam! 

Z wyrazami szacunku
signature
Udostępnij

Brak komentarzy

Podziel się swoją opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *